راهبند مشکل دیرینه مردم شهر ازنا

راهبند

خبرگزاری فارس از ازنا گزارش کرده است که، عبور راه‌آهن و ایجاد راهبند در اکثر شهرها مانند شهر ازنا که در گذشته دارای جمعیت و وسایط نقلیه کمی بوده ، مشکلات کمتریبه وجود می آمد، ولی امروزه با افزایش جمعیت و افزایش تعداد خودروها یکی از اساسی‌ترین مشکلات مردم این گونه مناطق می باشد.

در ازنا بسیاری از مردم و رانندگان وسایط نقلیه عمومی ساعات زیادی از وقت خود را در پشت راهبند به دلیل عبور و یا مانور قطارها صرف می نمایند. راهبند راه‌آهن ازنا برای اکثر شهروندان و خودروهای عمومی و شخصی مشکل به وجود آورده است.سجاد حبیبی یک شهروند ازنایی گفته است: برای عبور هر قطار حداقل 15 دقیقه و برخی مواقع برای مانور و جابه‌جایی واگن‌ها بیشتر از 20 دقیقه از وقت ما در پشت راهبند تلف می شود.وحید میربراتی یکی دیگر از شهروندان ازنایی گفت: مسئولان باید برای رفع این مشکل دیرینه مردم راه حلی کار آمد پیدا کنند.

وی اظهار کرد: معلوم  نیست که چه موقع قطار عبور می کند و لذا برخی خودروها به طور ناخواسته در ترافیک پشت راهبند معطل خواهند شد.خسرو ورمزیاری دیگر شهروند ازنایی می گوید: راهبند  حدود 45 سال پیش در وسط شهر و در یکی از خیابان‌های اصلی به وجود آمده است که با توجه به رشد روزافزون جمعیت و افزایش خودروها امروزه جزء یکی از معضلات اساسی ازنا می باشد. او اضافه کرد: ایجاد پل هوایی متناسب با بافت شهری مانند بسیاری از شهرها و یا تغییر مسیر راه‌آهن به خارج شهر تنها راه چاره این مشکل خواهد بود.

 آیا راه حلی برای رفع این مشکل وجود دارد؟

غلامرضا پاپی شهردار ازنا در این باره می گوید: عبور راه‌آهن از وسط این شهر از دیرباز برای مردم و کاسبان ازنا یکی از نعمت‌های نظام جمهوری اسلامی ایران بوده، ولی امروزه با توجه به توسعه شهر ازنا و افزایش جمعیت و وسایط نقلیه یک معضل برای شهروندان ازنایی ایجاد کرده که راه‌آهن باید چاره ای برای رفع این معضل بیابد.

پاپی با اشاره به برخی از این مشکلات گفت: وجود راهبند و مسدود شدن یکی از اصلی‌ترین و شلوغ‌ترین خیابان‌های شهر یک مانع بزرگ در حمل و نقل شهری می باشد.وی اظهار کرد: آلایندگی صوتی که از عبور و مرور قطارها در طول شبانه‌روز برای کسبه و ساکنان حاشیه راه‌آهن ناشی شده از دیگر مشکلات به وجود آمده می باشد.

شهردار ازنا در ادامه بروز برخی آتش‌سوزی‌های که از وجود تراورس‌های انبوه موجود در مسیر خطوط و به علاوه مشکلات بهداشتی عبور قطارهای مسافربری از وسط شهر اتفاق افتاده است از دیگر مشکلات راه‌آهن خواهد بود. پاپی با عنوان اینکه متاسفانه حریم راه‌آهن در این قسمت از شهر ازنا درست قرار نگرفته و اساساً رعایت هم نشده، می گوبد : اگر قطاری از ریل خارج شود، قطعاً خسارات زیادی به ساختمان‌ها و مغازه‌ های اطراف می زند.

شهردار ازنا اظهار کرد: منتقل کردن ایستگاه راه‌آهن ازنا به خارج شهر یکی از راهکارهای اجرایی به منظور رفع مشکلات ترافیکی ناشی از راهبند ازنا  می باشد.وی گفته است با انتقال ایستگاه راه‌آهن ازنا به حاشیه شهر اولاً در حدود 22 کیلومتر زمین که در تملک راه‌آهن بوده، خود به خود آزاد و در مرحله دوم از دو قسمتی شدن شهر و همچنین خطرات ناشی از وجود راهبند و عبور قطارها به کلی جلوگیری خواهد شد.

در ادامه مدیرکل راه‌آهن لرستان نیز در این مورد اظهار می دارد: راهبند ازنا باید از همسطح تبدیل  به یک گذرگاه غیر همسطح گردد، تا مشکل شهروندان ازنایی از بین برود.

علی محمدی افزود:بهتر است اگر شهرداری شهر ازنا طرح و پیشنهادی برای رفع این مشکل در نظر گرفته ، به ما ارائه دهند تا ما نیز با طرح موضوع در کمیسیون مربوطه در اداره کل راه‌آهن لرستان مطرح و در صورت عملی شدن با همکاری شهرداری طرح را عملیاتی نماییم.


All News

مقالات راهبند

اخبار راهبند